Widoczne efekty
- Szczegóły
- Opublikowano: 26 marzec 2013
Postępują roboty związane z rozbudową i modernizacją miejskiego systemu kanalizacyjnego w ramach Kontraktu nr 2002/PL/16/P/PE/036-02 „Budowa i modernizacja sieci kanalizacyjnej” wchodzącego w skład projektu „Uporządkowanie systemu zbierania i oczyszczania ścieków w Mielcu” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach funduszu ISPA/Spójność W skład projektu oprócz Kontraktu nr 2002/PL/16/P/PE/036-02 „Budowa i modernizacja sieci kanalizacyjnej” wchodzi również Kontrakt nr 2002/PU16/P/PE/036-01 „Budowa oczyszczalni ścieków” oraz Kontrakt nr 2002/PL/16/P/PE/036-03 „Inżynier kontraktu, nadzór podczas realizacji kontraktów nr 1 i 2” i Kontrakt nr 2002/PL/16/P/PE/036-04 „Pomoc techniczna przy wdrażaniu projektu”, który został zakończony. Kontrakt nr 2002/PL/16/P/PE/036-01 jest w fazie procedury przetargowej natomiast Kontrakt nr 2002/PL/16/P/PE/036-03 jest w fazie realizacji.
Realizacja przedsięwzięcia była poprzedzona długim okresem starań władz Miasta o dofinansowanie z Unii Europejskiej zakończonych pozytywnie podpisaniem Memorandum Finansowego, które określiło wysokość bezzwrotnej dotacji Unii dla całego projektu w wysokości 18 802 000 EUR. Inwestorem przedsięwzięcia na mocy porozumienia z Urzędem Miasta w Mielcu jest Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w którym zgodnie z wymogami Unii Europejskiej została wydzielona oddzielna jednostka (PIU) bezpośrednio odpowiedzialna za jego realizację . Pracę PIU nadzorują pełnomocnik do spraw realizacji Projektu p Mieczysław Wdowiarz zastępca prezydenta m. Mielca oraz jego zastępca p. Marek Bąbała , prezes MPGK Sp. z o.o . Wartość Kontraktu „Budowa i modernizacja sieci kanalizacyjnej” wynosi 6 642 987,46 EUR, z czego 70% sfinansuje Unia Europejska z Funduszu Spójności natomiast pozostałe 30% pochodzić będzie z preferencyjnego kredytu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz środków własnych Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Mielcu. Wykonawcą kontraktu jest firma SKANSKA S.A., która rozpoczęła roboty w grudniu 2004r. i będzie je realizować przez 23 miesiące do listopada 2006r. .Przebudowa miejskiego systemu kanalizacyjnego będzie polegała na: rozdzieleniu zlewni kanalizacji ogólnospławnej od zlewni kanalizacji sanitarnej, budowie przelewów burzowych na głównych istniejących kanałach ogólnospławnych odprowadzających obecnie ścieki bezpośrednio do rzeki, budowie rurociągu tranzytowego pozwalającego na przesyłanie całej ilości ścieków (przy suchej pogodzie) z miasta do projektowanej oczyszczalni ścieków, redukcji infiltracji wód gruntowych do systemu kanalizacyjnego jak również budowie kanalizacji na obszarach aktualnie nie skanalizowanych w rejonie ulic Witosa, Wiesiołowskiego, Majowej, Królowej Jadwigi, Szybowcowej, Orlej. Łącznie w ramach kontraktu zostanie wykonanych około 25,5 km rurociągów grawitacyjnych i ciśnieniowych.
Zakres Robót podzielony został na 6 odcinków:
• Odcinek l: Budowa kanalizacji sanitarnej „Osiedle Berdechów”;
• Odcinek II: Budowa kanalizacji sanitarnej ul. Królowej Jadwigi;
• Odcinek III: Renowacja kanalizacji sanitarnej „DN1000”;
• Odcinek IV: Budowa kanalizacji sanitarnej „Kolektor B”;
• Odcinek V: Budowa kanalizacji ogólnospławnej „Zakole”;
• Odcinek VI: Budowa kanalizacji sanitarnej „Kolektor E” i ul. Witosa, Wolności, Wiesiołowskiego, Majowa.
Poszczególne odcinki robót są realizowane niezależnie od siebie mają różny czas na ukończenie. Obecnie roboty prowadzone są na wszystkich odcinkach, a ich stan zaawansowania przedstawia się następująco:
Odcinek robót nr l „Budowa kanalizacji sanitarnej Oś. Berdechów”obejmuje wykonanie kanalizacji sanitarnej przy ulicach Orlej, Szybowcowej, Rolnej i Zawiszy Czarnego. Wykonawca rozpoczął roboty w marcu i wykonuje kanalizację grawitacyjną DN 160 i DN 200 o długości 1647 oraz 2 lokalne przepompownie ścieków rurociągami tłocznymi DN 63 o łącznej długości 181 Roboty były prowadzone są metodą wykopową oraz metodą przewiertu sterowanego. Wykonawca wykonał już cały zakres robót i zgłosił go do prób końcowych. Odbiór końcowy i włączenie do eksploatacji jest przewidziane na koniec września.
Odcinek robót nr II „Budowa kanalizacji sanitarnej przy ulicy Królowej Jadwigi”- roboty zostały rozpoczęte w miesiącu marcu i obejmowały budowę kanałów grawitacyjnych DN 200 i DN 160 o łącznej długości 3769m w rejonie ulicy Królowej Jadwigi. Wykonawca zakończył już cały zakres robót i zakończył pozytywnie próby końcowe i w związku z tym w dniu 1.09.2005 rozpoczęły się czynności odbiorowe, które zakończą się w pierwszej dekadzie września.
Odcinek robót nr III „Renowacja kanalizacji sanitarnej DN 1000”-roboty zostały rozpoczęte w miesiącu lutym i na koniec czerwca zostały zakończone. Wykonawca wykonał renowację bezwykopową głównego kolektora sanitarnego DN 1000 o długości 1302m doprowadzającego ścieki do istniejącej oczyszczalni, wymienił dwie komory kanalizacyjne oraz wyremontował 15 pozostałych, jak również wykonał przełączenie ścieków z Os. Lotników do kolektora DN 1000. Renowacja miała na celu ograniczenie napływu wód infiltracyjnych do kolektora i została wykonana metodą rękawa termoutwardzalnego. W dniu 06.09.2005r. rozpoczęły się czynności odbiorowe, która powinny zakończyć się do 10 września.
Odcinek robót nr IV „Budowa kanalizacji sanitarnej Kolektor B”obejmuje wykonanie rurociągu grawitacyjnego z rur betonowych o średnicy DN 800 na odcinku od ulicy Przemysłowej do ulicy Jagiellończyka i rurociągów tłocznego DN 110 i DN 350 na odcinku od przepompowni Smoczka przy ulicy Wolności do ulicy Przemysłowe o łącznej długości 3453m. W ramach tego odcinka robót zostanie wykonana również modernizacja istniejącej przepompowni ścieków Smoczka o wydajności 140 l/s oraz wybudowana lokalna przepompownia ścieków na skrzyżowaniu ulic Kwiatkowskiego i Przemysłowej przejmująca ścieki płynące obecnie do oczyszczalni na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Roboty zostały rozpoczęte w styczniu, wykonano montaż prefabrykowanej komory K przy ulicy Jagiellończyka i rurociąg grawitacyjny DN 800 w kierunku ulicy Westerplatte wraz ciągiem bocznym w ulicy Beniowskiego o łącznej długości około 850m co stanowi 25% całej długości odcinka. Obecnie jest wykonywane przejście rurociągu DN 800 pod ulicą Kwiatkowskiego i będzie wykonywany odcinek wzdłuż ulicy Kwiatkowskiego do skrzyżowania z ulicą Przemysłową.
Odcinek robót nr V „Budowa kanalizacji ogólnospławnej Zakole”- w zakres robót wchodzi wykonanie ogólnospławnego kolektora grawitacyjnego DN 800 na odcinku od kładki na rzece Wisłoce do przepompowni ścieków o zlokalizowanej w rejonie ulicy Konfederackiej wraz z trzema przelewami burzowymi i rurociągami tłocznymi do oczyszczalni ścieków. Łączna długość odcinków grawitacyjnych i tłocznych wynosi 7038m. Wykonawca zamontował około 1450 rurociągów grawitacyjnych DN 800 i DN 1000, tłocznych DN 315 i DN 500 oraz konstrukcje żelbetowe przelewów burzowych Pb2 i Pb3 i jest w trakcie wykonywania konstrukcji przepompowni ścieków. Roboty są prowadzone w terenie zalewowym co utrudniało pracę wykonawcy ze względu na trzykrotne zalanie terenu budowy przez rzekę Wisłokę.
Odcinek robót odcinek robót nr VI „Budowa kanalizacji sanitarnej Kolektor E i ul. Witosa, Wolności Wiesiołowskiego, Majowa”obejmuje wykonanie kolektora E o średnicy DN 300 na odcinku od ul. Kardynała Wyszyńskiego do ulicy Majowej wraz rozdzielczą siecią kanalizacji sanitarnej obsługującej istniejącą i projektowaną zabudowę w rejonie ulic Wiesiołowskiego, Majowej, Wolności i Witosa. Łączna długość projektowanych kanałów wynosi 8 471 m. Wykonawca rozpoczął roboty 1 kwietnia i do chwili obecnej wykonał odcinki od DN 200 do DN 400 w obrębie ulic Wiesiołowskiego, Rataja oraz w rejonie Domu Pomocy Społecznej o łącznej długości 5760 m, co stanowi około 68% całości robót. Na tym odcinku robót wykonawca napotyka również na bardzo trudne warunki realizacji związane z bardzo wysokim poziomem wód gruntowych, ale dzięki swojemu doświadczeniu i zaangażowaniu realizuje roboty z wyprzedzeniem w stosunku do obowiązującego harmonogramu.
Aktualnie z ramienia wykonawcy na wszystkich odcinkach robót pracuje około 150 osób. Prowadzone roboty powodują również pewne utrudnienia dla mieszkańców ze względu na ich lokalizację w ulicach i prywatnych posesjach ale w miarę możliwości są one minimalizowane. Widząc zaangażowanie wykonawcy w trakcie prowadzonych robót nie należy mieć obaw co do ich terminowego ukończenia.