CZAS NA NOWĄ OCZYSZCZALNIĘ
- Szczegóły
- Opublikowano: 26 marzec 2013
Tygodnik Regionalny KORSO z dnia 13.04.2005r.
CZAS NA NOWĄ OCZYSZCZALNIĘ
W Korso z 16 lutego br. zamieściliśmy informację o rozpoczęciu realizacji kontraktu „Budowa i modernizacja sieci kanalizacyjnej" współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Funduszu ISPA. Wykonanie tego zadania poprawi funkcjonowanie zbiorczego systemu odprowadzania ścieków z naszych domów, ale przecież sam układ sieci kanalizacyjnych to nie wszystko. Jak wiemy, miasto Mielec posiada małą i przestarzałą oczyszczalnię ścieków. Zwróciliśmy się więc do prezesa Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Mielcu, Marka Bąbały, o wyjaśnienie, co Spółka robi w kierunku rozwiązania tego problemu. Rozmowę przeprowadził Damian Belczyk.
Jak obecnie wygląda stan sieci kanalizacyjnej w Mielcu?
Miasto Mielec to 60. tysięczna aglomeracja miejska, która potrzebuje między innymi sprawnego układu kanalizacyjnego oraz oczyszczalni ścieków dostosowanej do obecnych wymogów prawnych i świadomości społecznej w zakresie ochrony środowiska. Stan sieci kanalizacyjnej oraz oczyszczalni ścieków od lat byl w centrum naszego zainteresowania. W wyniku niedoinwestowania gospodarki komunalnej w latach 1945 - 1990 przed naszą Spółką stało wiele ważnych dla funkcjonowania miasta problemów z zakresu zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków, a to zapewnienie odpowiedniej ilości i jakości wody oraz poprawy i rozbudowy sieci kanalizacyjnej i budowy oczyszczalni ścieków. Z uwagi na ograniczone środki finansowe, jakie mogliśmy przeznaczać na inwestycje, wspólnie z władzami miasta postanowiliśmy w pierwszej kolejności skupić się na wodzie, by szybko doprowadzić do poprawy tego, co w sposób bezpośredni odczuwają mieszkańcy Mielca. Uruchomiono nową Stację Uzdatniania Wody, która pozwoliła zaspokoić potrzeby w zakresie ilości wody dostarczanej naszym odbiorcom oraz uruchomiono układy ozonowania wody i jej filtracji przez złoże z węglem aktywnym, co znacząco poprawiło jakość produkowanej wody. W sposób ciągły prowadzono i prowadzi się nadal prace modernizujące i rozbudowujące sieć wodociągową, które mają na celu poprawę niezawodności jej działania. Zadania te zaabsorbowały znaczną części środków dostępnych w Spółce.
Można domniemywać, że obecny stan sieci był niezadowalający, stąd podjęcie decyzji o nowym przedsięwzięciu...
Wspólnie z władzami miasta poszukiwaliśmy również sposobu rozwiązania problemów należytego funkcjonowania sieci kanalizacyjnej oraz oczyszczalni ścieków. Gmina podjęła się przygotowania dokumentacji rozbudowy i modernizacji sieci kanalizacyjnej oraz oczyszczalni ścieków, a po jej przygotowaniu wprowadziła te projekty do „Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych". Mieliśmy świadomość, że wielkość środków niezbędnych do zrealizowania tego zadania znacznie przekracza możliwości finansowe nie tylko Spółki, ale również i budżetu miasta. Stąd niezbędne było poszukiwanie innego źródła finansowania tego programu. Starania Polski o przystąpienie do Unii Europejskiej otworzyły możliwość wspólfinan-sowania tej inwestycji w ramach Programu ISPA i w taki sposób inwestycja ta jest realizowana. W ramach tego Funduszu realizowany jest Program pod nazwą „Uporządkowanie systemu zbierania i oczyszczania ścieków w Mielcu"
Proszę wyjaśnić, jakie zadania inwestycyjne zostaną wykonane w ramach tego Projektu i w jakiej części możemy liczyć na pomoc Unii Europejskiej ?
Wartość całkowita inwestycji to w kosztach kwalifikowanych 26 min 860 tys. curo, na co składają się cztery kontrakty, z czego największe i najistotniejsze są dwa; „Budowa i modernizacja sieci kanalizacyjnej" na kwotę 8 min 789 tys. 200 euro oraz „Budowa oczyszczalni ścieków" na kwotę 16 mln 575 tys. 800 euro. Pozostałe dwa - to kontrakty usługowe: Inżynier Kontraktu na kwotę i min 300 tys. euro oraz Pomoc Techniczna na kwotę 195 tys. euro. Zgodnie z podpisaną umową udział Unii Europejskiej w tych zadaniach wynosi 70 procent kosztów kwalifikowanych. Tak jak wspomniał pan na samym początku naszej rozmowy, realizacja kontraktu „Budowa i modernizacja sieci kanalizacyjnej" już się rozpoczęła.
A co dzieje się w sprawie budowy oczyszczalni ścieków ?
17 lutego 2005 r. ukazało się ogłoszenie o przetargu dla kontraktu „Budowa oczyszczalni ścieków", największego zadania realizowanego w ramach „Ogłoszenie o przetargu" było poprzedzone ponadrocznym okresem przygotowań dokumentacji przetargowej, która została pozytywnie zaopiniowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwo Środowiska. Tak długi okres przygotowania dokumentacji przetargowej wiązał się między innymi ze zmianami obowiązujących procedur przetargowych dla unijnego programu pomocowego ISPA — Spójność, po wejściu Polski do Unii Europejskiej. Termin składania ofert został wyznaczony na 12 kwietnia br., a czas realizacji kontraktu wynosi 23 miesiące od daty jego rozpoczęcia. Data rozpoczęcia kontraktu zostanie wydana zarządzeniem administracyjnym przez Inżyniera Kontraktu po podpisaniu umowy kontraktowej. Procedura przetargowa jest prowadzona przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Mielcu, - Zamawiającego, które na mocy porozumienia z Gminą Miejską Mielec jest odpowiedzialne za realizację projektu „Uporządkowanie systemu zbierania i oczyszczania ścieków w Mielcu". W celu właściwego wdrażania projektu Minister Ochrony Środowiska powołał pełnomocnika do spraw realizacji projektu (MAO), którym jest zastępca prezydenta miasta Mieczysław Wdowiarz, oraz jego zastępcę do spraw realizacji projektu (Vice MAO), którym jestem ja. W strukturze MPGK wydzielono specjalną jednostkę PIU, która jest bezpośrednio odpowiedzialna za realizację i monitorowanie projektu w imieniu Zamawiającego, oraz raportowanie, występowanie o płatności pośrednie, comiesięczną sprawozdawczość rzeczowo - finansową do władz wdrażających - NFOSIGW, Ministerstwo Środowiska. PIU ściśle współpracuje z Inżynierem Kontraktu, który pełni bezpośredni nadzór inwestorski na budowie w rozumieniu polskiego prawa budowlanego, raportuje przebieg prac, opiniuje propozycje rozwiązań zamiennych i robót dodatkowych Wykonawcy do akceptacji PIU. Taki system wdrażania projektu jest wymagany dla tak dużych programów pomocowych współfinansowanych przez Unię Europejską, jakim jest program mielecki.
Proszę powiedzieć, dlaczego musimy budować nową oczyszczalnię i gdzie dokładnie będzie ona zlokalizowana?
Nowa oczyszczalnia doprowadzi jakość odprowadzanych do rzeki Wisłoki ścieków do wymogów zgodnych z prawodawstwem polskim oraz dyrektywą unijną, a zarazem pozwoli na uniknięcie grożących MPGK podwyższonych opłat z tytułu niedostosowania systemu oczyszczania ścieków do obowiązujących przepisów. Podwyższone opłaty są tak wysokie, że spowodowałyby konieczność drastycznej podwyżki cen ścieków dla mieszkańców Mielca. Oczyszczalnia ścieków jest zlokalizowana na terenieobecnej oczyszczalni oraz na terenie przyległym do niej i będzie służyć nie tylko do oczyszczania ścieków powstających w mieście, ale docelowo przewiduje się podłączenie do niej także około 20000 mk przyległych gmin wiejskich. Przepustowość projektowanej oczyszczalni wynosi 14 tys. 700 m sześć, na dobę (85 750 RLM) i będzie ona oczyszczać zarówno ścieki miejskie, jak też dopływające do niej w czasie deszczu z kanalizacji ogólnospławnej wody opadowe.
Otrzymaliśmy już od Pana wiele informacji na temat zasad realizacji, sposobu finansowania i ogólnych parametrów technicznych Oczyszczalni Ścieków, ale sądzę, że znaczną część naszych czytelników zainteresują również bardziej szczegółowe rozwiązania naszej oczyszczalni. Jeśli można, proszę o ich przedstawienie.
Będzie to oczyszczalnia mecha-niczno-biołogiczna z pogłębionym usuwaniem związków biogennych i pełnym węzłem przeróbki powstających osadów. W części ściekowej oczyszczalni będzie prowadzone oczyszczanie mechaniczne (usuwanie skratek, piasku, zawiesin opadających i części pływających) oraz oczyszczanie biologiczne ( usuwanie związków węgla organicznego oraz związków biogennych). Proces biologicznego oczyszczania ścieków będzie polegał na zintegrowanym usuwaniu związków węgla, fosforu i azotu w trójfazowych reaktorach biologicznych niskoobciążonego osadu czynnego pracujących w modyfikowanym systemie Bardenpho (z wydzieloną denitryfikacją osadu recyrkulowanego). Część ściekowa jest podzielona na dwa ciągi o wydajności 50 procent Qdsrkażdy, mogące pracować niezależnie. W jej skład wchodzą następujące obiekty: zmodernizowana istniejąca pompownia ścieków surowych, budynek krat i separatora piasku, płaskownik napowietrzany o przepływie poziomym, pompownia ścieków surowych 1o, dwa osadniki wstępne, dwa reaktory biologiczne, stacja dmuchaw, dwa osadniki wtórne, pompownia wód nadosadowych z zagęszczaczy grawitacyjnych, stacja PIX, koryto pomiarowe ścieków oczyszczonych, pompownia przewałowa, punkt zlewny ścieków dowożonych, komory i studnie rozdzielcze) - połą czeniowe, przewody i kanały technologiczne, pompownia wody technologicznej oraz kanał zrzutowy ścieków oczyszczonych. Część osadowa obejmuje grawitacyjne zagęszczenie osadu wstępnego, mechaniczne zagęszcze nie osadu nadmiernego osadu biologicznego oraz stabilizacje osadu zmieszanego w procesie mezofilowej fermentacji metanowej prowadzonej w zamkniętych komorach fermentacyjnych.
Przefermentowany osad będzie higien izowany i wykorzystywany rolniczo. Powstający w procesie ermentacji biogaz o odpienieniu, usunięciu siarkowodoru, będzie gromadzony w zbiorniku i używany do zasilania agregatu prądotwórczego. Wytworzona w agregacie energia elektryczna będzie wykorzystywana do zasilania obiektów oczyszczalni, natomiast powstająca energia cieplna będzie używana do pod grzewania osadu w wydzielonych komorach fermentacyjnych. Przewiduje się hernietyzację procesów powodujących powstawanie odorów oraz ich unieszkodliwianie w procesach adsorpcji na węglu aktywnym. W skład części osadowej wchodzą następujące obiekty: pompownia części pływających z piaskownika i osadników wstępnych, dwa zagęszczacze osadu wstępnego, pompownia zagęszczonego osadu wstępnego, pompownia osadu recyrkulowanego i nadmiernego, dwie komory fermentacyjne, zbiornik i pompownia osadu przefermentowanego, stacja zagęszczania osadu nadmiernego oraz odwadniania i higienizacji osadu przefermentowancgo, instalacja biogazu, kotłownia z agregatorownią oraz przewody i komory technologiczne.
Oczyszczalnia będzie wyposażona w aparaturę kontrolno - pomiarową umożliwiającą wizualizację i sterowanie procesami technologicznymi. W ramach budowy zostanie wykonane dwustronne zasilanie elektryczne oczyszczalni wraz z budynkiem energetycznym, sieć kablowa mię-dzyobiektowa niskiego napięcia i sterująca oraz oświetlenie terenu, wewnętrzna sieć wodociągowa i kanalizacyjna. Wykonane zostanie obwałowanie oczyszczalni umożliwiające jej zabezpieczenie przed wodą powodziową Q1%, ogrodzenie oraz drogi i place wewnętrzne. Powstanie również budynek administracyjno - socjalny, w którym będzie się mieściła centralna dyspozytornia oraz laboratorium badawcze.
Dziękuję za rozmowę